Защо киберсигурността е важна и как да я постигнем

Кибератаките са нещо характерно за напредъка на модерните технологии и развитието на AI. Те могат да компрометират нивото на защита на сървърната мрежа и уеб сайта, нанасяйки сериозни щети върху бизнес структурата. От витално значение е да се помисли за устойчивата компютърна и мрежова сигурност, за да функционират технологиите по възможно най-добрия начин. Постигането на висока киберсигурност е процес, който включва разнообразни решения, имплементирани по подходящ начин, така че да е налице отлична защита от кибератаки.

Какво е мрежова и компютърна сигурност и защо е важна?

За да не бъдат ресурсите на компанията достъпни за злонамерени лица, е нужно да се развие и внедри работеща система, която да не е уязвима на мрежови пробиви. По този начин ще се предотврати кражбата на информация, а и ще е минимализира рискът от появата на други неблагоприятни за компанията събития. Киберсигурността е понятие, което носи същия смисъл като дигиталната и компютърната сигурност, а в същността си представлява практика за защита от атаки, насочени към технологичните и информационните ресурси на фирмата.

Компютърната и мрежовата сигурност е задължително условие за оптимистичното развитие на всеки един бизнес, без значение от неговите мащаби и професионална ниша. Когато нейното ниво е високо, ще са налице и неща като конфиденциалност, която е много важна предпоставка за безпроблемното функциониране на дадена организация и нейните отдели.

Друго важно за киберсигурността са нейните аспекти. Важно е да се познават добре, за да се постигне и едно високо ниво на защита посредством имплементирането на работещи решения, каквито предлагат и от Симплекс Системс.

Компютърната и мрежова сигурност включва предпазването от кибератаки на звена като фирмената и финансовата информация, осигуряването на защитни стени с цел защитата на връзката, предпазването на от зловредни софтуери, идентификация и достъп, адекватна реакция при пробив и др.

Какви видове киберзаплахи съществуват?

Високата компютърна и мрежова сигурност има за цел да предпази фирмената структура от различни по вид киберзаплахи, осигурявайки едно добро ниво на защита на компанията. Сред най-честите атаки са:

  • фишингът – понятието е много популярни в дигиталните среди и е направление от социалното инженерство. При фишинга се използват съобщения в текстова форма и имейли, които приканват за предоставянето на есенциална информация. Основната цел е да се кликне върху линк, който е „заразен“. Изпращачът на такъв тип съобщения не буди съмнения в повечето случаи, което крие сериозен риск за обекта на кибератаката;
  • злонамереният софтуер – свързва се с широкоразпространени термини като вируси, рансъмуер и други „тактики“, посредством които могат да се нанесат сериозни вреди на мрежовата или компютърната инфраструктура. Последствията при този вид кибератаки могат да са най-различни – извличане на важни за компанията данни (пароли, номера на банкови сметки и др.), изтриване на цели файлове и др. Злонамереният софтуер може да достъпи системата чрез заразени файлове или връзки, които са били изтеглени/кликнати;
  • рансъмуерът – при този вид кибератака наблюдаваме изнудване от страна на злонамерените лица, които често заплашват с публикуване на секретна информация, ако не им бъде предоставена конкретна сума под формата на криптовалута (най-често). Рансъмуерът е вид киберзаплаха, при която ключовият елемент са шифрованите файлове, които създават с помощта на зловреден софтуер.

За какъвто и да е вид компютърна и мрежова заплаха да става дума, осигуряването на високо ниво на киберзащита е ключът към правилното функциониране на всяко едно звено. Постигането на сигурност е от ключово значение за продуктивността на една компанията, както и за безопасната комуникация между организациите, без това да застрашава неприкосновеността на техните данни.

Как да постигнем високо ниво на защита?

Компании като Симплекс Системс предоставят на потребителите разнообразни решения за осигуряването на висока компютърна и мрежова сигурност. Сред тях е защитата на крайните устройства, управлението и контролът на достъпа, защитата от имейл заплахи и проактивната защита. Управлението на софтуерните актуализации и сигурността на данните са също сред ИТ продуктите, от които можете да се възползвате.

Каква е еволюцията на киберсигурността през годините?

Подемът на решенията за постигането на добра киберсигурност е паралелен с развитието на модерните технологии. Колкото по-бързо се разрастват те, толкова повече заплахи за мрежата и компютрите могат да се появят, а заедно с тях и решения, свързани с кибрезащитата. През 70-те години на миналия век са се появили вирусите, но в сравнение с днешните те са били с много по-проста конфигурация и възможности.

На по-късен етап, през 80-те години, се е наблюдавал забележителен възход на хакерските атаки и зловредните софтуери, което е наложило прилагането на високи мерки за постигането на киберсигурност. През 90-те години интернет се е разпространил до такова ниво, че разнообразните възможности за свързаност са били в паралелен подем с риска от киберзаплахи.

През 21-ви век разпространението на кибератаките е придобило още по-масова форма, а наред с това компютърната и мрежовата сигурност са се превърнали в пръв приоритет за държавни и частни компании.